9.7 C
İstanbul
Salı, Aralık 5, 2023

TÜRKİYE SINIRLARINDAN GİRİŞ-ÇIKIŞ VE KARANTİNA UYGULAMALARI

TÜRKİYE SINIRLARINDAN GİRİŞ-ÇIKIŞ VE KARANTİNA UYGULAMALARI


Pandemi tedbirleri kapsamında hayata geçirilen ve halihazırda devam eden uygulamaya göre 18 Mart 2020 tarihinden itibaren Türkiye’nin bütün sınır kapıları kapatılmış ancak aşağıda sayılan kişilere sınırlı şekilde giriş ve çıkış hakkı tanınmıştır.

Türk Vatandaşları ve Mavi Kartlılar

Mevcut uygulamaya göre, Türk vatandaşları ve mavi kartlılar Türkiye gümrük kapılarından giriş yapabilirler.

Yabancı Ülke Vatandaşları (Mavi Kart Sahibi Olmayan Kişiler)
 • Türkiye’de Oturumu Olan Yabancılar: Türkiye’de oturum kaydı olan yabancı ülke vatandaşları Türkiye’ye giriş yapabilirler.
 • Türkiye’de Oturumu Olmayan Yabancılar: Türkiye’de oturumu olmayan yabancı ülke vatandaşlarının, transit geçişler dahil olmak üzere, Türkiye’ye giriş izni bulunmamaktadır. Yabancı ülke vatandaşları bakımından kara ve hava yolu ile Türkiye’ye giriş izninin ne zaman olacağı konusunda resmi kararlar alındığında ayrıca bilgilendirme yapılacaktır.
 • Türk Vatandaşlarının Yabancı Ülke Vatandaşı Eşleri ve Yabancı Ülke Vatandaşı Çocuklar
 • Türk vatandaşlarının yabancı ülke vatandaşı eşleri de Türkiye’ye giriş yapabilirler. Bu kişilerin Türkiye’ye giriş yapabilmesi için:
  • Türk vatandaşı eşleriyle birlikte giriş yapmaları ve
  • Türk vatandaşı ile evli olduğunu gösteren nüfus kayıt örneği ve evlilik cüzdanı gibi belgeleri göstermeleri gerekmektedir.

Anne ya da babasından biri Türk vatandaşı olan yabancı ülke vatandaşı çocuklar aşağıdaki şartları yerine getirerek Türkiye gümrük kapılarından giriş yapabilirler:

 • Türk vatandaşı anne ya da babasıyla birlikte giriş yapması veya
 • Anne ya da babasıyla aile bağını gösterecek doğum belgesi ya da nfus kayıt örneği gibi belgeleri göstermeleri gerekmektedir.

Yabancı dildeki belgelerin Türkçe tercümesi ve konsolosluk tasdikinin yapılmış olması gerekmektedir.


DİKKAT:

Yukarıda sayılan kişiler, pandemi sınırlamaları kapsamda Türkiye sınırların kapatıldığı tarih olan 18 Marttan sonra Türkiye sınırlarından yalnızca bir kez giriş ve bir kez de çıkış hakkına sahiptirler.
Buna göre:
 • Yurt dışından 18 Mart tarihinden sonra Türkiye’ye girenler, karantina süresi olan 14 gün Türkiye’de kaldıktan sonra yurt dışına çıkış yapabilirler. 18 Marttan sonra Türkiye’ye bir kez giriş yapanlar çıktıktan sonra tekrar Türkiye’ye giriş yapamazlar.
 • Türkiye’de yaşayanlar ise aynı şekilde 18 Mart tarihinden sonra bir defa yurt dışında çıkış bir defa da geri giriş hakkına sahiptir. Türkiye’den çıkıp sonra geri dönmek isteyenler için 14 gün bekleme süresi bulunmamaktadır.

Yukarıda belirtilen şekilde 18 Mart tarihinden sonra Türkiye’ye bir defa giriş ve bir defa da çıkış yapan kişilere, yeniden giriş ya da çıkış hakkı verilmez. Pandemiden (Kovid-19) dolayı alınmış olan bu kısıtlamanın ne zaman kaldırılacağı henüz belli değildir. Söz konusu kısıtlamalar kaldırıldığında ayrıca bilgilendirme yapılacaktır.


Sorular:

Türkiye’ye gelmeden önce seyahat izin başvurusu yapmak gerekir mi?

Kovid-19 tedbirleri kapsamında Türkiye’ye girişle ilgili sınırlamalar yukarıda belirtilen şekilde olup vatandaşlar bakımından ayrıca seyahat izni başvurusu şartı bulunmamaktadır.

Gümrük kapısına gelen vatandaşlarımız Türkiye’ye giriş için yapılan genel kontroller yanında yukarıda belirtilen şartları da karşılamaları halinde ülkemize giriş yapabilirler.

Türkiye’deki 65 yaş üstü ve 18 yaş altı kişiler için seyahat izin başvurusu şartı yurt dışından Türkiye’ye girişler için de geçerli midir?

Yurt dışından Türkiye’ye girişlerde: 18 yaş altı kişiler için velisi ile birlikte veya ‘muvafakatname’ ile seyahat etmeleri halinde seyahat izin belgesi talep edilmemektedir.

65 yaş üstü kişilerden Türkiye’ye giriş için seyahat izin belgesi istenmemektedir. Türkiye içindeki seyahatler için 65 yaş üstü kişilerden seyahat izin belgesi talep edilmektedir. Söz konusu seyahat izin belgesi edevlet üzerinden alınabilmektedir. E-devlet şifresi bulunan kişilerin e-devlet üzerinden seyahat izin başvurusunda bulunmaları gerekmektedirler. E-devlet şifresi bulunmayan kişiler şifreyi yurt dışında konsolosluk ve elçiliklerden, Türkiye’de ise PTT şubelerinden alabilirler.

Gümrük kapılarında Kovid-19 testi uygulanmakta mıdır?

Türkiye’ye giriş yapanlar için gümrük kapılarında Kovid-19 testi uygulanmaktadır. Muayene sonrasında bulgu rastlanan kişiler ambulansla en yakın hastaneye yönlendirilecektir.

Herhangi belirtisi olmayan kişilerin iletişim bilgileri alınmakta ve kendilerine onay formu imzalatılarak evlerine gitmelerine izin verilmektedir. Bu kişilerden kendilerini evlerinde 14 gün izole etmeleri istenecek ve takipleri sağlık çalışanları tarafından telefonla yapılacaktır.

Yurt dışından Türkiye’ye geldikten sonra karantinada kalma şartı var mıdır?

Türkiye’ye giriş yapanların, gümrük kapısında kendilerine verilen “Evde Kovid-19 Hastası/Temaslısı İzlem (Karantina) Bilgilendirme ve Onam Formu” nu doldurmaları ve Türkiye içinde varacakları ilk adreste kendilerini 14 gün izole etmeleri beklenmektedir. İzole kuralına uymayan kişiler hakkında 3.150 lira para cezası uygulanacaktır.

Sosyal izolasyon şartları nasıl takip edilecektir?

Sosyal izolasyon şartları ‘Evde Kovid-19 Hastası/Temaslısı İzlem (Karantina) Bilgilendirme ve Onam Formu’nda da belirtildiği gibi bildirilen adresin bağlı bulunduğu aile hekimi tarafından kontrol edilecektir.

Aile hekimi, telefon ile kişilerin sosyal izolasyon sürecini kontrol edecektir. Türkiye’de iken sağlığında herhangi bir kötüleşme veya semptom fark eden kişiler sağlık desteği için 112 Acil Çağrı Merkezini arayabilirler.

Yurtdışında yaptırdığım sağlık sigortası ile Türkiye’de Kovid-19 tedavisi olabilir miyim?

Türkiye ile sosyal güvenlik anlaşması olan ülkelerden gelen sigortalı kişiler, ‘acil sağlık tedavisi’ kapsamında Kovid-19 tedavisi imkanına sahiptir.

KOVİD 19 İletişim Hattı:

Kovid 19 hastalığı ile ilgili sorularınız için Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezince oluşturulan 184 danışma hattını arayabilirsiniz.

WhatsApp üzerinden destek talebi için ise 0090 541 888 0184 numarası üzerinden bildirimde bulunulabilir.


Kaynak: YTB

ilgili haberler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,731BeğenenlerBeğen
3,660TakipçilerTakip Et
2,913TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler