26.9 C
İstanbul
Pazartesi, Eylül 25, 2023

Almanya’da okulların açılması kararı çok erken

Almanya’da okulların açılması kararı çok erken


Kısa adı ATÖF olan Almanya Türk Öğretmenler Federasyonu, yayınladığı bir basın bildirisi ile korona virüs dolayısı ile kapatılan okulların açılması konusunda alınan kararları erken bulup, çekincelerini dile getirdi. 

Tüm okulların yavaş yavaş açılacak olmasının ilk bakışta doğru bir karar gibi görünse de, böyle bir kararın erken alınması, pek çok tehlikeyi de içinde barındıracağına dikkat çeken ATÖF, “Böyle bir karar alınırken, sağlık ön planda tutulmalı, öğrenciler ve personel aynı ölçüde korunmalıdır. 

Hijyen koşulları ve öğrenci sayıları konusunda yetkililer tarafından bir çerçeve belirlenmiş olsa da, bunların bu kadar kısa süre içinde uygulamaya konması gerçekçi görünmemektedir” dedi.

Pek çok eksik bulunuyor

Okullarda pek çok eksik bulunduğuna ve bunların arasında en önemlisinin sıcak su, temizlik malzemesinin yeterliliği ve her şeyden önce de sosyal mesafenin korunmasında gerekli olan alanlar olduğuna da dikkat çeken ATÖF, “ Yetkililerin belirledikleri koşullar gerçekçi gibi görünse de bu konuda pek çok engel vardır. 

Okulların koşullarının eşit olduğu düşünülse de, gerçek; böyle değildir. Hijyen koşullarını ve sosyal mesafeyi gözeterek, az sayıda öğrenci gruplarıyla ders yapma olanağı sağlayacak sınıfları teoride gerçekleştirmek, pek çok okulda mümkün olamayacaktır”. 

Açıklamada; Pek çok okulda, küçük gruplarla çalışacak sayıda öğretmen ve yeterli derslik olmadığını ve ayrıca; okulların açılması enfeksiyon riskini arttıracak, gerek öğrencilerin çevresi, gerekse okul personeli büyük bir riskle karşı karşıya kalacağının altı çizildi.

İnsan hayatı söz konusu

“Tek akıllı seçenek, Abitur sınıflarının açılması olacaktır. Çünkü bu öğrenciler, gerekli önlemleri alıp kendilerini enfeksiyondan koruyacak yaştadırlar. Fakat burada da yine enfeksiyon zincirlerinin oluşması mümkündür. 

Eğitim sistemi içinde ki en küçük grubun durumu ise tamamen farklıdır. İlkokul çocuklarından; yetişkinlerin bile kısmen başaramadığı, pandemi kurallarına uymaları beklenmektedir. 

Yüksek bulaşıcılığı olan bir virüsün oluşturduğu pandemi sırasında eğitimden sorumlu yetkililer acele karar vermekten ve bundan doğacak yanlışlardan kaçınmalıdırlar. İnsan hayatı söz konusudur”.

Erken davranılmamalı

“Homescooling denilen konseptle ve modern Medya araçları kullanılarak, öğrencilerin, evlerinde eğitim almaları sağlanmalıdır” diyerek devam eden açıklamanın son bölümünde ise, “Ancak, bu da mümkün görünmemektedir. 

Olanakları yetersiz olan öğrencilere yardım edilmeli, onlar okulda küçük gruplar halinde, öğretmenlerinden destek almalıdırlar. Her eyalet bu konuda üzerine düşeni yapmalıdır. 

Eğitimde yer alanları tehlikeye atmadan bu krizi ancak bu şekilde atlatabiliriz” denildi. Açıklama, “ATÖFün yetkililerden beklentisi, öğrenci ve okulların yeterince hazır olmaları bakımından, okulların açılmasında erken davranılmamasıdır. 

Okul hayatı uzun süre eskisi gibi olmayacaktır. Buna rağmen, yavaş yavaş, küçük adımlarla eski düzene dönmek mümkün olacaktır” sözleriyle sona erdi.


Haber: Kâmil Yılmaz

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,815BeğenenlerBeğen
3,682TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,134TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler