13.2 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 13, 2024

Türkiye İçin Seyahat Uyarısı Nedeniyle Almanya Türk Toplumu Başkanlarından Mektup

Türkiye İçin Seyahat Uyarısı Nedeniyle Almanya Türk Toplumu Başkanlarından Mektup


Almanya Türk Toplumu (TGD) Başkanları, Sıla Yolu ve korona virüsten dolayı oluşan sorunlarla ilgili durum için Almanya Dışişleri Bakanlığına ve Almanya’daki Türkiye Büyükelçiliğine yönelik girişimde bulundu.

Şu an itibari ile en büyük sorun: “Türkiye’den Almanya’ya seyahat edenlerin 14 gün karantinada kalmaları gerekiyor mu?” ve de bununla ilgili birçok iş yerinin çalışanlara yaptırım uygulaması (ücretsiz izin gibi) olarak görmektedir.

Almanya Türk Toplumu (TGD) Başkanları ve Sıla Yolu Sevenler grubu katılımı ile Almanya Dışişleri Bakanlığına ve Almanya’daki Türkiye Büyükelçiliğine mektup gönderildi.

Aşağıda Almanya Dışişleri Bakanlığına ve Almanya’daki Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliğine gönderilen mektuplar paylaşılmıştır.

Bu konuda tüm gelişmelerin, TGD ve SYS olarak yakın takibinde olacağız ve sizleri gelişmelerden haberdar edeceğiz.

Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliğine gönderilen mektup;

Saygıdeğer Büyükelçi,

Alman Hükümeti tarafından 31 Ağustos’a kadar uzatılan seyahat uyarısına dair endişelerimizi bu mektup vesilesiyle sizlere iletmek istiyoruz.

Şimdiye kadar konuyla ilgili eleştiriler sadece turizm sektörüne yönelik olmuşken, Almanya’da yaşayan ve birçoğunun tatilini Türkiye’deki akrabalarının ve arkadaşlarının yanında geçirdiği 3 milyon Türk kökenli vatandaşımız için bu seyahat uyarısının ne anlama geldiği konusuna ne yazık ki bir açıklık getirilmemiştir. Bu belirsizlik, Türk kökenli vatandaşlarımızda büyük sıkıntı yaratmakla birlikte, akıllardaki bazı soruların cevaplanılması gerektiği ihtiyacını da ortaya koymuştur.

Türkiye’ye seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın seyahat planlarını daha iyi ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmeleri için cevaplanılmasına ihtiyaç duyulan soruları şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Almanya Hükümeti’nin yapmış olduğu seyahat uyarısı Türkiye için ne anlam ifade ediyor? Türkiye’ye yapılacak seyahatlere izin verilmiyor mu?
 • Türkiye için seyahat uyarısı neden kaldırılmadı?
 • Türkiye’ye seyahat edecek ve Alman vatandaşlığı olmayan Türk
 • vatandaşlarımızın Almanya’ya dönebilme ihtimali nedir? Oturma izni olan vatandaşlar hakkında herhangi bir açıklama yapıldı mı?
 • Korona salgını nedeniyle Türkiye’de kalmak zorunda kalan vatandaşların Almanya’ya geri dönebilmeleri için izin verildi mi?
 • Almanya’dan Türkiye’ye seyahat edenlerin 14 gün karantinada kalmaları gerekiyor mu?
 • Türkiye’den Almanya’ya seyahat edenlerin 14 gün karantinada kalmaları gerekiyor mu?

Benzer bir mektubu Alman Dışişleri Bakanı’na da göndererek, ortaya çıkacak herhangi bir sosyo-politik sorunun önüne geçeceğimizi düşünüyor, her iki ülkenin bu konuyla ilgili ortak bir duruş sergilemelerini ve halkı zamanında bilgilendirmelerini umuyoruz. Şimdiden ilginiz ve sorularımıza vereceğiniz yanıtlar icin çok teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,


Sehr geehrter Herr Außenminister,

mit Sorge betrachten wir die Entwicklungen bezüglich der Reisewarnungen für dieTürkei, die voraussichtlich bis Ende August aufrechterhalten werden sollen.
Kritik an dieser Handhabe regt sich bisher nur in Bezug auf die Tourismusbranche –was aber die Reisewarnung für die in Deutschland lebenden 3 Millionen Türkeistämmigen, die in großen Teilen den Urlaub bei Verwandten und Freundenverbringen, bedeutet, fällt gänzlich unter den Tisch. Die Unsicherheit bezüglich der Reiseplanungen dieser Menschen ist groß. Leider bleiben viele Fragen unbeantwortet. Wir möchten uns deshalb heute an Sie mit einigen Fragen wenden, um der Community mehr Planungssicherheit zu verschaffen:

 • Was bedeutet die Reisewarnung für die Türkei konkret? Sind Reisen in die Türkei nicht gestattet?
 • Warum wurde die Reisewarnung für die Türkei nicht aufgehoben?
 • Werden türkeistämmige Menschen – gesetzt den Fall, sie reisen in die
 • Türkei – nach Deutschland zurückkehren können, auch wenn sie nicht die deutsche Staatsbürgerschaft besitzen? Spielt der Aufenthaltstitel dabei eine Rolle?
 • Werden Menschen, die seit Beginn der Corona-Pandemie in der Türkei festsitzen, nach Deutschland einreisen dürfen?
 • Müssen Reisende, die von Deutschland in die Türkei reisen, in eine vierzehntägige Quarantäne?
 • Müssen Reisende, die von der Türkei nach Deutschland reisen, eine vierzehntägige Quarantäne?

Ein ähnliches Schreiben haben wir auch an den türkischen Botschafter versendet. Um gesellschaftspolitische Irritationen sowie Probleme zu vermeiden, bitten wir beide Länder, eine gemeinsame Haltung zu entwickeln und die Öffentlichkeit rechtzeitig zu informieren. Über eine zeitnahe Beantwortung unserer Fragen wären wir Ihnen sehr verbunden und bedanken uns im Voraus.

Hochachtungsvoll,


ilgili haberler

1 Yorum

 1. Bravo güzel bir girişim. Aynı şekilde Hollanda’da da, Türkiye’den dönüşte gelenleri, turuncu bölge kapsamında 14 günlük karantina bölgesi olarak uyguluyor. 14 günlük karantina ücretsiz izin demek. Corona ile çırpınan Italya’ya uygulanmayıp AB dışı ülkelere yaptırım kabul edilemez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,580BeğenenlerBeğen
3,633TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler