18 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 2, 2023

Fransa’dan sonra Hollanda: Dijital Takip

Fransa’dan sonra Hollanda: Dijital Takip

Hollanda hükümeti, Fransa’nın yaptığı gibi vatandaşlarını korona virüs ile mücadele kapsamında akıllı telefonlara yüklenecek bir uygulama ile dijital takibe almayı planlıyor. Hollanda bu sayede insnlari ve onların temas ettiği diğer kişileri takip edebilecek

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Sağlık Bakanı Hugo de Jonge, dün akşam görüntülü basın toplantısı yaptı. Yapılan basın toplantısında korona virüs ile mücadele kapsamında açıklamalar yapıldı.  

Basın toplantısında bu uygulamadan bahseden Başbakan, daha sıkı karantinaya gerek duyulmaması için, bu uygulamanın gerekli olduğu, uygulama ile korona virüsü taşıyan kişileri takip ederek korona virüsün yayılmasını önleyeceklerini bildirdi

Fransa’da olduğu gibi uygulamanın bluetooth teknolojisi ile çalışacağını, Uygulamayı kullanan kişilerin daha önce korona virüse yakalanmış kişilere yaklaşıldığında uygulamanın uyarı vereceği bildirildi.

Korona virüs semptomları gösteren kişilerinde bu uygulama üzerinden doktorlara bas vurabileceği açıklandı. Uygulamayı ne kadar çok kişi kullanırsa o kadar da faydalı olacağının altı çizildi. Sağlık Bakanı Hugo de Jonge uygulamanın kullanma zorunluluğu olmadığını, ancak herkese tavsiye ettiğini bildirdi.

Şu anki hasta sayilarina bakarak böyle bir uygulamanın gerekli olduğunu belirten Sağlık Bakanı, uygulamanın ne zaman hazır olacağınının henüz bilinmediğini ama en kısa zamanda hazırlanacağını da sözlerine ekledi.

Özel hayatın gizliliğinin çok önemi olduğu Hollanda’da, böyle bir uygulamanın, özgürlüğü kısıtlayacağı ve özel hayatın gizliliğini ihlal edeceği konusunda sosyal medyada tartışmalara neden oldu.


ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,739BeğenenlerBeğen
3,662TakipçilerTakip Et
2,914TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler