13.2 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 13, 2024

Hollanda’da Organ Bağışı Kararı İçin Son 2 Hafta

Hollanda’da Organ Bağışı Kararı İçin Son 2 Hafta


Hollanda’nın yeni organ bağışı yasasının yürürlüğe girmesine 2 hafta kaldı. Yeni yasa yürürlüğe girdiğinde aksi bir beyan olmadıkça 18 yaşından büyük her Hollandalı otomatik organ bağışçısı olarak sisteme kaydedilecek.

Organ bağışı yasasının yürürlüğe giriş tarihi, korona virüs salgını nedeniyle 2 ay ertelenmişti.

Organ bağışı verilerinin toplanmaya başladığı 2014 yılından bu yana Hollandalıların yaklaşık 7 milyonu kararını bildirdi. Son bir yılda yaklaşık yarım milyon kişi kararını bildirdi. Merkezi İstatistik Bürosu (CBS), bu artışta yürürlüğe girme tarihi yaklaşan yeni yasanın sebep olduğunu tahmin ediyor.

Yeni yasayla otomatik organ bağışçısı olarak sisteme kaydedilen yetişkinler daha sonra da bu kararı değiştirebilecekler. Ancak herhangi bir itirazda bulunmayanların bunu onayladığı anlamı çıkarılacak.

Son 1 yılda sisteme kararını bildiren yarım milyon kişiden 370 bini organ bağışçısı olmak istemezken, organlarını bağışlamayı kabul edenlerin sayısı 130 binde kaldı.

Genel toplamda ise Hollandalıların %55’i bağışçı olmak isterken, %34 gibi bir kısmı da organlarını bağışlamak istemiyor.

18-20 yaş grubundaki gençler kararını en az bildiren grup olarak öne çıkıyor. Ayrıca doğu kökenli göçmen Hollanlılar’ın yaklaşık %72’si bağışçı olmak istemezken bu oran batılı göçmenlerde %64 ve yerli Hollandalılarda ise %45 olarak gerçekleşti.

Organ bağışı hakkındaki kararınızı https://www.donorregister.nl/ adresinden DigiD ile yapabilirsiniz.Kaynak: Habernet

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,580BeğenenlerBeğen
3,633TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler