13.2 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 13, 2024

Alman ve Türk Polisi İş Birliği ile 120 Milyon Euro Ele Geçirildi

Alman ve Türk Polisi İş Birliği ile 120 Milyon Euro Ele Geçirildi


İzmir’deki çağrı merkezlerinden Almanya’daki yaşlı insanları dolandıran dolandırıcılara yapılan operasyonlarda şu ana kadar 120 milyon Euro ele geçirildi.

Almanya’da sahte polis memurları kılığına giren dolandırıcılar, 2018’den bu yana yaklaşık 120 milyon avro çaldı. Dolandırıcılar İzmir’deki çağrı merkezlerinden çoğunlukla Almanya’daki yaşlı insanları dolandırdılar. Bu dolandırıcılık çetesi Arap-Türk klanının üyeleri tarafından organize ediliyor.

Almanya ve Türkiye’den toplamda 81 dolandırıcılık davası bulunan zanlılar hakkında İzmir Ceza Mahkemesi’nde halen sürmekte olan dava, iki ülke arasındaki adli ve polis iş birliği göz önüne alındığında örnek bir başarı olabilir. Sanıklar “Organize dolandırıcılık ve kara para aklama suçlarından” yargılanıyor.

Dolandırıcılar aradıkları insanlara telefonda polis gibi davranıyorlar ve mahallede hırsızlık olaylarının olduğunu söyleyip, yaşlı insanlardan mallarını ve paralarını kendilerine teslim etmelerini istiyorlar.

Suç çetelerinin 2018 ile 2020 yılları arasında ülke çapında en az 120 milyon avro değerinde para, mücevher ve altın çaldığı ortaya çıkartıldı. Bu dönemde 154.000’den fazla dava kaydedildi. Ancak uzmanlar, zararın ve mağdurların sayısının çok daha yüksek olduğunu varsayıyor.

İzmir çetesinin ana failleri, Kuzey Ren’den Türk-Arap Miri aşiretinden üç kişi. Almanya’daki çağrı merkezi dolandırıcılığına karşı Türkiye’de ilk kez bu kadar geniş çaplı davalar açılıyor.

Mağdurlara Tazminat Ödenebilir

İzmir’den yürütülen operasyona yapılan darbe sonrasında ortaya çıkan bilgi ve kanıtlar, sadece İzmir değil dolandırıcılık operasyonunun diğer şehirlerde de yürütüldüğünü gösteriyor. İzmir’deki çetenin başı, on yıl önce Bremen Bölge Mahkemesi tarafından hırsızlık suçundan yargılanan ve daha sonra Türkiye’ye sığınan Miri Klanından biri olduğu iddia ediliyor. Savcılığın raporuna göre, kendisinin ve aile üyelerinin, Çeşme sahil beldesinde bir otel dahil olmak üzere çeşitli mülkleri var.

Çetenin toplam 105 milyon avro değerindeki varlıklarına el konuldu. Hakimler Birliği’nden alınan bilgiye göre, çete üyelerinin İzmir’deki mahkeme duruşması görüldükten sonra Almanya’daki mağdurlara tazminat ödeyecekler.

Polise Olan Güveni Suiistimal Ettiler

Soruşturma sırasında, şüphelilerin ne kadar profesyonelce dolandırıcılık yaptıkları ortaya çıktı. Özellikle trajik durumda olan bir kadın, 3 milyon Euro’ya sattığı evinin parasını ve değerli mücevherlerini dolandırıcılara teslim etti. Polisin yaptığı operasyon sayesinde kadının mücevherleri ele geçirildi ancak 3 milyon avro bulunamadı.

Ayrıca sanık kurbanlarının listesine göre dolandırıcılığa bağlı iki ölümün yaşandığı belirlendi. Savcılık raporuna göre, Almanya’daki bir doktor hastasının dolandırıcılık sonucunda sağlık nedenlerinden dolayı öldüğünü ifade etti.

Hawala Bankacılığı İle Para Transferi

Güvenlik güçleri, çalınan paraların izini İzmir’e kadar takip ettiler. Çetenin parayı, Hawala bankacılığı ile resmi olmayan yollarla teslim ettiği düşünülüyor. Fiziki olarak para ülke değiştirilmeden, karşılık gelen değerin İzmir’deki hawala sisteminin bir ödeme noktasında çeteye ödendiği söyleniyor.Kaynak: Arti49

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,580BeğenenlerBeğen
3,633TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler