18 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 2, 2023

Almanya’da 300 Euro’luk Enerji Yardımı… Kimler Alabilecek?

Almanya’da 300 Euro’luk Enerji Yardımı… Kimler Alabilecek?


Yeni yardım paketinde, Trafik Lambası koalisyonu 300 Euro’luk bir enerji fiyatı sabit oranı vaat ediyor. Ama ne zaman gelecek ve kimler için geçerli olacak?

Trafik Lambası hükümetinin yardım paketi nihayet onaylandı. Kabine, yaklaşık 40 milyar Euro’luk yeni borç içeren ek bütçeyi onayladı. 300 Euro’luk enerji sabit oranı da gelecek. Ayrıca ödeme için bir tarih de verildi: Eylül ayında bir ödeme gerçekleşmesi görüşülmekte. Ancak net bir tarih henüz verilmedi.

Almanlar Ukrayna savaşının sonuçlarını artık cüzdanlarında hissedebiliyorlar. Putin’in Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana ülkede gaz, petrol ve benzinin yanı sıra mazot fiyatları da patladı. Şansölye Olaf Scholz ve Trafik Lambası hükümeti, durumu yeni bir yardım paketiyle düzeltmek istiyor.

Yardım Paketi: Trafik Lambası 300 Euro Enerji Fiyatı Sabit Oran Vaat Ediyor

Almanya‘da çalışan tüm kişilere bir kerelik 300 Euro’luk ödeme yapılacak. Kararda, “Gelir vergisine tabi olan tüm istihdam edilen kişilere (1’den 5’e kadar olan vergi dilimleri) maaş sübvansiyonu olarak bir defaya mahsus olmak üzere 300 Euro’luk bir enerji fiyatı toplu ödemesi yapılacak” denildi.

Bu, paranın işverenin maaş bordrosu aracılığıyla ödenmesi gerektiği ve hareketlilik ikramiyesi, banliyö ödeneği ve iş biletinden bağımsız olduğu anlamına geliyor.

Ne Zaman Ödenecek?

WDR’ye göre, yardım paketinin bazı bölümlerinin önce Federal Meclis ve Konsey’den geçmesi gerekiyor. Bu nedenle, yasa nihayetinde ancak Mayıs ayında geçirilebilir. WDR, koalisyon çevrelerine atıfta bulunarak, en erken 1 Haziran 2022’de bir başlangıç ​​beklenebileceğini bildirdi. Ayrıca 300 Euro vergiye tabi tutulacak. Yalnızca temel vergi indiriminin altında kalanlar tam miktarı alacaktır.

Parayı Kimler Alabilecek?

Herkes 300 Euro’luk enerji fiyatı sabit oranından yararlanamayacak. Mevcut duruma göre emekliler kapsam dışı tutuldu. Bu karara birçok eleştiri de geldi. Almanya Sosyal Birliği Başkanı, karara “büyük adaletsizlik” diyerek tepki gösterdi.

Rapora göre, 1 ile 5 arasındaki vergi dilimlerinde yer almadıkları için mini iş çalışanları da şu anda yararlanamayacak. Bafög alıcıları ve stajyerler, bir defaya mahsus 230 Euro’luk ısınma gideri ödeneğinden yararlanma hakkına sahiptir. Şu anda, işsizlik parası alanların hak sahibi olup olmayacağı belirsiz.


Arti49

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,739BeğenenlerBeğen
3,662TakipçilerTakip Et
2,914TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler