8.7 C
İstanbul
Pazartesi, Aralık 4, 2023

Almanya’da, Aşı Yaptıranlara Kolaylık Sağlanacak

Almanya’da, Aşı Yaptıranlara Kolaylık Sağlanacak


Almanya, korona virüse karşı tüm aşılarını yaptıranlara daha fazla hareket etme özgürlüğü vermeyi planlıyor. Aşı olanlar, alış-veriş yerlerine girişte ve seyahat ederken testlerden muaf tutulacaklar ve karantina kurallarına da uymaları gerekmeyecek.

Almanya Aşı Olanlara Bazı Ayrıcalıklar Tanıyacak.

Almanya’da korona virüse karşı aşısı olanlar nisan ayı içerisinde bazı özgürlüklerine daha erken kavuşacaklar. Aynı şekilde test olup da test sonucu negatif olarak tespit edilenler de bazı özgürlüklerine kavuşacak.

Konuya ilişkin açıklamayı Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn yaptı. Medyaya konuşan Almanya Sağlık Bakanı Spahn, eyalet sağlık bakanları ile görüşerek, yönetmeliklerde bu aya içerisinde değişiklik yapmayı planladıklarını açıkladı.

Aşı olanlarla test sonuçları negatif çıkanlara sağlanan bu özgürlüğün hak olmayıp kolaylık olduğunu söyleyen Bakan Spahn, böyle bir kararın alınmasında, Robert Koch Enstitüsü’nün (RKI) verilerinin belirleyici olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Spahn, aşı olanların hastalığı bulaştırma ihtimalinin, testleri negatif çıkanlardan daha düşük olduğunu ve bunu da ikinci aşısını yaptıran birinin iki hafta sonra testi negatif çıkan biri gibi gördüklerini ifade etti.

Aşı Olanlara Hafifletilmiş Karantina Kuralları Uygulanacak

Sağlık Bakanı Spahn’ın planlarına göre, aşı olanlar, olmayanlara göre daha özgür hareket edebilecekler. Seyahat ve alış-veriş merkezlerinde test mecburiyetinden muaf tutulacaklar. Korona salgını olan ülkelerden dönenler aşı olmuş olsalar da test yaptıracaklar.

Aşılanmanın üstünden iki hafta geçtikten sonra korona hastası ile irtibat hâlinde olanlar eğer hiçbir hastalık belirtisi yoksa karantina altına alınması gerekmeyecek. Bununla birlikte aşı olanlar, maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymaya devam edecekler.

Hastane Ve Bakım Evlerinde Ayrım Yok

Hastane ve bakım evlerinde ise aşı olanlara ayrıcalık tanınmayacak. Korona bulaştırma riskini daha aza indirmek için hastanede yatan hastalar ve bakım evlerinde kalanlar aşı yaptırmış olsalar da enfeksiyon önleme tedbirlerine uymaya devam edecek.

Adalet Bakanı Da Destekliyor

Öte yandan Adalet Bakanı Christine Lambrecht de aşı olanlara, olmayanlara göre daha fazla özgürlük tanınması kararını destekliyor. Bakana göre, aşı olanların negatif test olanlarla kıyaslandığında başkaları için tehlike arz etmediğinin bilimsel olarak kanıtlanması durumunda aşı olanlara ayrıcalık tanınabilir.

Rheinland-Pfalz Da Aşı Olanlar Serbest Hareket Edebilecek

Bu arada Rheinland-Pfalz eyaleti, korona aşısı olanlardan, seyahat dönüşlerinden sonra zorunlu test istemeyecek. Robert Koch Enstitüsüne göre Almanya’da halkın yüzde beşi aşılandı. Aşı olanlar belgesiyle beraber açık alan lokantalara gidebilecek. Bu kural 25 nisan gününe kadar geçerli olacak.


Kaynak: Camiahaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,737BeğenenlerBeğen
3,661TakipçilerTakip Et
2,913TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler