9.7 C
İstanbul
Salı, Aralık 5, 2023

Almanya’da Çocuklu Ailelere Yeni Korona Yardımı

Almanya’da Çocuklu Ailelere Yeni Korona Yardımı


Almanya’da Korona krizi birçok şirket ve aile için mali bir yük getirdi. Büyük koalisyon almış olduğu bir dizi önlemle rahatlama sağlamak istiyor. Düşük ücretli çalışanlar, kültür çalışanları ve yiyecek içecek endüstrisi de bundan yararlanması gerektiği vurgulandı.

Büyük koalisyon, korona salgınının aileler, düşük ücretli çalışanlar, ekonomi ve kültür üzerindeki olumsuz sonuçlarını yeni milyar dolarlık yardımlarla hafifletmek istediğini açıkladı. Geçen yıl olduğu gibi, aileler çocuk ikramiyesi alması da verilen kararlar arasında bulunuyor.

CDU / CSU ve SPD’den oluşan koalisyon hükumeti çocuk parası üzerindeki ek ücret bir kereye mahsus 150 Euro olmasının kararlaştırıldığını açıkladı. Bu ikramiye, vergiden muaf çocuk ödeneğinden mahsup edileceği fakat temel geçim için verilen (Grundsicherung) yardım alanların hesaplarına dahil edilmeyeceği de ifade edildi.

Korona Krizinde Daha Fazla Yardım

Temel gelir desteği alan yetişkinler de artık bir defaya mahsus 150 Euro’luk bir Korona hibesi alacağı da vurgulandı. Ayrıca ihtiyaç içinde bulan serbest meslek sahipleri ve düşük gelirli çalışanlar için temel güvenliğe daha kolay erişim 2021’in sonuna kadar uzatılması kararlaştırıldı.

Büyük koalisyon, korona kaynaklı kayıpları olan şirketlere de yardımlarına devam edecek. Uzatılmış bir zarar geri dönüşü ile, vergi beyannamenizdeki bu zararları önceki yıllardan elde ettiğiniz kârlarla eskisinden daha kapsamlı bir şekilde karşılayabilmesi sağlanacak. Zarar geri dönüşünün iki katına çıkarılması planlanıyor- ortak yatırımlar durumunda maksimum 10 milyon Euro veya 20 milyon Euro.

Gastronomi İçin Daha Düşük KDV Uzatılacak

CDU / CSU ve SPD, özellikle kapatmadan çok etkilenen yiyecek içecek endüstrisine de yardım etmek istediğini açıkladı. Buna göre 2022 yılı sonuna kadar restoran ve kafelerdeki yemeklerde yüzde 7’lik indirimli KDV oranı uygulanmaya devam edecek. Başlangıçta düzenleme haziran ayının sonuyla sınırlıydı.

Kültür çalışanları da daha fazla destek alacak. Koalisyonun kararının ardından, kurtarma ve gelecek programı “Neustart Kültür” için bir takip programı, bir milyar Euro’luk bir ek ücret ile başlatılacak.

SPD başkanları Saskia Esken ve Norbert Walter-Borjans, beş saatlik görüşmelerden çok memnun kaldıklarını açıkladılar. Walter-Borjans, “Aileler için, gelir durumu zor insanlar için, aynı zamanda esnaf ve restoranlar için de çok şey aldık “dedi. En önemlisi, Korona döneminde baskı altına giren insanlara “bir parça yardım” diyen Esken ise, koalisyon arasında görüşmelerde hiçbir noktada büyük bir direniş olmadığını vurguladı.

CDU parlamento grubu lideri Ralph Brinkhaus, çalışmalar hakkında “çok uyumlu bir koalisyon komitesiydi” dedi. “Bu, koalisyonun krizde oldukça etkili olduğunu gösteriyor.” İlk kez üst turda yer alan yeni CDU başkanı Armin Laschet ise, “mükemmel uyum sağlandı” şeklinde görüş belirtti.

Başarılı bir koalisyon komitesi

CSU bölgesel grup lideri Alexander Dobrindt, “çok yönlü başarılı bir koalisyon komitesi” olduğunu vurguladı. Tavsiyeler çok güzel bir ortamda verildiğini kaydetti.

CSU patronu Markus Söder de alınan kararları övdü. Bavyera Başbakanı, Korona krizinde geçim kaynaklarını güvence altına alan, gerekli likiditeyi oluşturan ve özellikle etkilenenlere fayda sağlayan şeyin “iyi haber” olduğu şeklindeki görüşmelerinin ardından tweet atarak bu memnuniyetini ifade etti.


Kaynak: Postaktuel

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,731BeğenenlerBeğen
3,660TakipçilerTakip Et
2,913TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler