18 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 2, 2023

Almanya’da Dar Ve Orta Gelirlilere Akaryakıt Desteği

Almanya’da Dar Ve Orta Gelirlilere Akaryakıt Desteği


Küresel çapta artan petrol fiyatları Almanya’da da akaryakıt fiyatlarında rekor artışlara yol açtı. Hükümetin dar ve orta gelirlileri rahatlatacak bir plan üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

Almanya’da SPD, Yeşiller ve FDP’den oluşan koalisyon hükümeti, Ukrayna savaşının başlamasından bu yana daha da yükselen akaryakıt fiyatları konusunda orta ve dar gelirli vatandaşları rahatlatacak bir model üzerinde çalışıyor.

Alman medyasında çıkan habere göre, söz konusu akaryakıt desteği modeli vatandaşın gelirine göre rahatlatılmasını öngörüyor. Önerinin Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil’den geldiği bildiriliyor. Federal Maliye Bakanı Christian Lindner ise geçen hafta ‘benzincide indirim’ yapılmasını öngören bir modeli ortaya atmıştı. Ancak söz konusu modelin dar ve orta gelirlilerden ziyade otomobil sahibi varlıklı kişileri rahatlatacağı eleştirisi yöneltilmiş ve tepki gören teklif reddedilmişti. Ayrıca söz konusu modelin iklim koruma siyaseti ile bağdaşmayan, fosil enerjileri sübvanse eden bir yöntem olacağı ve petrolünün yüzde 30’unu Rusya’dan alan Almanya’da dolaylı yoldan “Putin’in savaş kasasını dolduracağı” yönünde sert eleştirilere de neden olmuştu.

Söz konusu ‘benzincinde indirim’, akaryakıt alanların benzincide ödeme yaparken doğrudan indirimli ödeme yapmasını ve bu indirimin daha sonra benzincilerin devlete daha az vergi ödeyerek dengelenmesini öngörüyordu.

Maaş İle Ödenmesi Planlanıyor

Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil’in önerdiği ‘mobilite yardımı’ modeli ise devlet desteğinin vatandaşlara maaşlıyla birlikte her ay ödenmesi temeline dayanıyor. Ödenen yardımı daha sonra işverenlerin vergi beyannamesinde bildirmesi üzerine de ücretten alınan gelir vergisinin o ölçüde düşürülmesi ile devletten karşılaması hedefleniyor.

Alman medyasında çıkan habere göre, hükümetin üzerinde çalıştığı modelde; ayda 2 bin Euro maaş alan bir kişinin aylık 50 Euro, 2 bin ila 3 bin Euro arasında geliri olan bir kişinin 35 Euro, 3 bin ila 4 bin Euro arası geliri olan bir kişinin de 20 Euro akaryakıt yardımı alması planlanıyor. Dar ve orta gelirlileri rahatlatması hedeflenen söz konusu modelin Almanya aylık 1 milyar Euro ilave yük getirmesi bekleniyor. Söz konusu modelin, akaryakıt fiyatlarının rekor seviyelere yükseldiği güncel durumu atlatana dek şimdilik üç aylık bir zaman dilimi için geçerli olması öngörülüyor.

Ekonomi çevrelerine yakınlığıyla bilinen hükümet ortağı ve Maliye Bakanlığı’nı da elinde tutan FDP’nin, kendisini işçi kesiminin temsilcisi olarak gören SPD’li koalisyon partnerinin önerisini kabul edip etmeyeceği henüz bilinmiyor. Almanya’da saygın ekonomistler, sendikalar, sivil toplum ve sosyal yardım kuruluşları da dar ve orta gelirlileri destekleyecek bir model talep ediyor.

Son günlerde Almanya’nın Rusya’ya enerjide bağımlılığını azaltma planı çerçevesinde ABD ve Norveç’in ardından Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) temaslarda bulunan Federal Ekonomi ve İklim Kuruma Bakanı Robert Habeck, petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen bunun bir haftadır akaryakıt fiyatlarına yansımaması üzerine, geçen hafta Almanya Rebaket Kurumu’nu, piyasayı ve fiyatlar konusunda gizli anlaşmalar yapılıp yapılmadığını denetlemeye çağırmıştı.


Hürriyet Avrupa

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,739BeğenenlerBeğen
3,662TakipçilerTakip Et
2,914TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler