17.9 C
İstanbul
Pazar, Aralık 3, 2023

Almanya’da İndirim Dönemi Bitti: Akaryakıt Fiyatının 3 Euro Olması Bekleniyor!

Almanya’da İndirim Dönemi Bitti: Akaryakıt Fiyatının 3 Euro Olması Bekleniyor!


Almanya’da indirimli akaryakıt ve 9 Euro’luk ucuz bilet dönemi sona erdi. Akaryakıt fiyatlarında ciddi artış beklenirken, hükûmet ucuz bilet uygulaması için eyaletlerden destek bekliyor.

Almanya’da yüksek enflasyon nedeniyle geçici olarak devreye sokulan 9 Euro’luk ucuz bilet uygulaması ve devlet destekli akaryakıtta indirim dönemi 31 Ağustos itibariyle sona erdi.

Somut Adım Atılmadı

Ülkede haftalardır üzerinde durulan 9 Euro’luk bilete alternatif olarak henüz somut bir adım atılmazken, uygulamanın son gününde özellikle tren istasyonlarındaki yoğunluk dikkat çekti. Uygulama birçok çevreden de destek buldu. Özellikle çevreci dernekleri uygulamanın çevre ve iklim için devam etmesi gerektiğini vurguladı. Uygun seyahat etme imkânı sayesinde birçok araç sürücüsünün toplu taşımaya yöneleceği ve zararlı salınımın azalacağına dikkat çekildi.

Wissing, Toplu Taşımada Çığır Açtı

Federal Maliye Bakanı Christian Linder (FDP), 9 Euro’luk bilet uygulamasının finansal açıdan devam ettirilemeyeceği sinyalini vermişti. Linder, Twitter üzerinden yaptığı yazılı açıklamada, Ulaştırma Bakanı Volker Wissing’in kendisini ikna ettiğini ve eyaletlerin de desteğiyle, Almanya genelinde 9 Euro’luk bilet uygulamasının devam edebileceğini ifade etti. Linder, “Volker Wissing, 9 Euro’luk bilet uygulaması ile Almanya’da toplu taşımada çığır açtı.” dedi.

İndirimli Akaryakıta Son

Hükûmet kanadından ucuz bilet uygulamasının devam edeceğine dair sinyaller gelirken, petrol piyasalarında yaşanan hareketlilik sonrası geçerli olan indirimli akaryakıt döneminin devam etmeyeceği kesinleşti. Alman hükûmetinin vatandaşa yardım paketi çerçevesinde 1 Haziran-31 Ağustos 2022 tarihileri arasında yürürlüğe koyduğu akaryakıt indirimi nedeniyle benzinde litre başı 30 Cent, motorinde ise 14 Cent indirim yapılmıştı.

Akaryakıt 3 Euro’ya Kadar Yükselecek

Ülkede indirim öncesi benzinin litresi 2,20 Euro, motorinin ise 2,30 Euro’ya kadar yükselmişti. Alman Bağımsız Benzin İstasyonları Birliği’nden yapılan açıklamada, 1 Eylül tarihi itibariyle akaryakıt fiyatlarında ciddi artışın olacağı kaydedildi. Araştırmalar neticesinde indirim sonrası dönemde akaryakıtın 3 Euro’ya kadar çıkması bekleniyor.

Almanya’da Tasarruf Devri Başlıyor

Öte yandan enerji tasarrufu çerçevesinde planlanan önlemler 1 Eylül’den itibaren devreye girecek. Buna göre kamu binalarında sıcaklık 19 dereceyi geçmemeli. Koridorların ve uzun süre kullanılmayan yerlerin ısıtılmaması ve musluklardan özel bir neden olmadan sıcak su akıtılmaması öngörülüyor. Geceleri mağaza vitrinlerinin, tarihi binaların ve reklam panolarının saat 22.00-06.00 arası aydınlatılmaması da önlem planı kapsamında yer aldı.


Camiahaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,738BeğenenlerBeğen
3,661TakipçilerTakip Et
2,914TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler