14.7 C
İstanbul
Salı, Nisan 23, 2024

“Altınları Nasıl Olsa Bulamazlar” Diyenler Böyle Yakalanıyor

“Altınları Nasıl Olsa Bulamazlar” Diyenler Böyle Yakalanıyor


Havalimanlarında her gün çok sayıda kişi gümrük kontrollerinde mağdur oluyor. Özellikle kadın yolcular, yanlarında taşıdıkları ve gümrüğe bildirmedikleri altın takılar nedeniyle ceza ve vergi ödemek zorunda kalıyor. Yolcuların çoğu, takıları ya el bagajlarına ya da bavullarına saklıyorlar. Ancak gümrükte özel cihazlarla yapılan incelemelerde bunların yeri hemen tespit edilebiliyor. Son yaşanan olayda da öyle oldu.

Soruşturma Açıldı

Almanya’da Karlsruhe/Baden-Baden Havalimanı’nda bir kadın yolcu, gümrüğe herhangi bildirimde bulunmadı. Kadının bagajını röntgen cihazı ile inceleyen yetkililer, şüpheli cisimler fark ettiler. Bagaj açıldığında ise toplam değeri 2600 Euro olan altın bilezik, zincir ve yüzük bulundu. Almanya’da yaşayan ve kısa süreliğine yurtdışına uçan ve dönen 29 yaşındaki kadın hakkında yasal işlem başlatıldı. Altınları gümrüğe bildirmediği için para cezası ödemek zorunda kaldı.

430 Euro Sınırına Dikkat

Altınların değerine göre kadının ödemesi gereken vergi miktarı da hesaplandı. Yolcu, 580 Euro vergi ödeyerek yolculuğuna devam edebildi. Yanında altın takıyla yolculuk yapanların gümrük kurallarına dikkat etmesi gerekiyor. Yolcunun gümrüğe bildirmeden yanında taşıyabileceği eşyanın değeri 430 Euro’yu geçmemeli. Bunlara altınlar da dahil.

Eğer kişi yaşadığı ülkeden yurtdışına uçarken bu eşyalara sahipse bunu gümrüğe yazılı olarak bildirmeli. Dönüşte de bu belgeyle tekrar giriş yaptığında vergi veya ceza ödemek zorunda kalmaz. Ancak yolcunun bu değerli eşyaları yurtdışından satın aldığı belirlenirse, bunlar eski dahi olsa vergi ve ceza uygulanıyor.


TurizmAvrupa

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,631TakipçilerTakip Et
2,876TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler