11.3 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Avrupa’da İlk! Aşı Zorunluluğu Başlıyor. Cezası 3.600 Euro Olacak

Avrupa’da İlk! Aşı Zorunluluğu Başlıyor. Cezası 3.600 Euro Olacak


Avrupa’da ilk kez Avusturya’da aşı zorunnluluğu yürürlüğe giriyor. Trafik kontrollerinde de aşı durumuun sorulacağı kaydedilirke, aşı olmayanları 3.600 Euro ceza bekliyor. 

Avusturya koronavirüse karşı aşı zorunluluğu uygulaması başlatan ilk AB ülkesi olmaya hazırlanıyor. 18 yaşından büyük herkese aşı zorunluluğu getiren yasa tasarısını tanıtan hükümet, uygulamanın sağlıklı yürüyebilmesi için trafik kontrollerinde aşı durumunun sorulacağını duyurdu.

Gelecek perşembe günü Meclis’te oylamaya sunulacağı belirtilen yasanın, onaylanması durumunda şubat ayından itibaren yürürlüğe gireceği bildirildi. Deneme olarak mart ortasına kadar cezai işlemlerin yapılmayacağı belirtilen uygulamada, bu tarihten sonra aşı olmayanları 3.600 euroya varan para cezaları beklediği ifade edildi.

FPÖ HARİÇ PARTİLER DESTEKLEDİ

Aşı zorunluluğundan hamilelerin ve sağlık sorunları nedeniyle aşı olması sakıncalı görülen kişilerin muaf tutulduğu belirtilirken, daha önce 14 yaş üstü için ön görülen yasanın 18 olarak değiştirilmesi üzerine popülist FPÖ dışında tüm parrtilerden destek gördüğü kaydedildi. Aşılama oranın çok düşük olduğu ülkede zorunluluk dışında başka altenatif kalmadığı ifade edildi.


Kaynak: Hürriyet

haber reklam

ilgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,622BeğenenlerBeğen
3,402TakipçilerTakip Et
1,990TakipçilerTakip Et
6,296AboneAbone Ol

Son Dakika