13.2 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 13, 2024

Sırbistan Giriş Yapacak Yabancılardan Korona Testi İsteyecek

Sırbistan Giriş Yapacak Yabancılardan Korona Testi İsteyecek


Sırbistan’a giriş yapacak tüm yabancılardan, 20 Aralık 2020 tarihinden itibaren negatif PCR testi isteneceği açıklandı.

Türkiye Cumhuriyet Belgrad Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamaya göre, Sırbistan makamlarınca 20 Aralık 2020 tarihinden itibaren Sırbistan’a giriş yapacak tüm yabancılardan, hangi ülkeden geldiklerine bakılmaksızın son 48 saat içinde alınmış negatif PCR test sonucu isteneceğinin açıklandığı belirtildi.

Sırbistan’da Durum Hâlâ Ciddi

Yapılan açıklamada ayrıca Sırbistan’da durumun hâlâ ciddi, yeni vaka sayısının yüksek seyrettiği ve hastanede tedavi görenlerin sayısının artmaya devam ettiği ifade edildi. Vakaların en fazla görüldüğü Belgrad’da hastane ve sağlık personeli bakımından kapasitenin sınıra dayandığı ve hastaların bir bölümünün başka şehirlere nakledildiği kaydedildi. Buna göre Sırbistan’a seyahat etmeyi planlayan vatandaşların bu konuları dikkate almalarının faydalı olacağı kaydedildi.

Sırbistan’da Mevcut Kısıtlamalar

Açıklamada öte yandan mevcut kısıtlamaların hâlâ yürürlükte olduğu kaydedildi. Buna göre, açık ve kapalı anlarda bir araya gelebilecek kişi sayısının en fazla 5 kişiyle sınırlı olduğu, kapalı mekânlarda 4 metrekare başına birden fazla kişiye izin verilmediği, kapalı mekânların yanı sıra, mağaza önleri veya otobüs durakları gibi gerekli fiziksel mesafenin mümkün olmadığı dış mekânlarda maske kullanımının zorunlu , hastane ziyaretlerine izin verilmediği, yaşlı bakım evlerine ziyaretlerin 15 dakikayla sınırlı, açık hava için önerilen fiziki mesafenin 1.5 metre ve önlemlerin yılbaşı döneminde daha da sıkılaştırılmasının, ihtimal dâhilinde olduğu vurgulandı.

Transit Geçişler Hakkında Bilgi (Açıklama tarihi 17 Aralık 2020 Saat 13:17)

Transit geçişler hakkında Türkiye Cumhuriyet Belgrad Büyükelçiliği’nden yapılan açıklama şu şekilde:

Değerli vatandaşlarımız,

Sırbistan makamlarınca 20 Aralık 2020 tarihinden itibaren Sırbistan’a girişlerde, son 48 saat içinde alınmış negatif PCR test sonucu aranacağı duyurulmuştu.

Bu hususun transit geçişleri kapsayıp kapsamadığı konusunda vatandaşlarımızdan çok sayıda soru almaktayız.

Konuya ilişkin olarak Sırp makamlarından bilgi talep edilmiş, PCR testinin transit geçişlerde de istenip istenmeyeceği sorulmuştur.

Sırbistan makamları, bu konuda kesin bir kararın bu aşamada alınmadığını, istisnaların kısa bir süre içinde belli olacağını bildirmişlerdir. Konuyla ilgili olarak Sırp makamlarından bilgi alındığında ilave duyuru yapılacaktır.

Saygıyla duyurulur.


Kaynak: Camiahaber, Türkiye Cumhuriyet Belgrad Büyükelçiliği

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,580BeğenenlerBeğen
3,633TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler