12.8 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 13, 2024

Türk Kökenli Aile 30 Yıldır Yaşadıkları Almanya’dan Sınır Dışı Edildi

Türk Kökenli Aile 30 Yıldır Yaşadıkları Almanya’dan Sınır Dışı Edildi


Almanya’da 30 yıldır ikamet eden Akyüz ailesi, polislerin evlerini basmasının ardından kelepçelerle havaalanına götürüldü ve çıplak arama sonrası sınır dışı edildi.

Almanya’nın Sontra kentinde yaşayan Akyüz ailesi, yine Almanya’da doğup büyüyen beş çocuğuyla birlikte aralık ayının başında Türkiye’ye sınır dışı edildi. Polisin, 3 Aralık Perşembe gününü 4 Aralık Cuma gününe bağlayan gecede ailenin evini bastığı kaydedildi. Baba Mahmut Akyüz ve 18 yaşındaki oğlu Bilal Akyüz’ün yapılan baskında ellerinin kelepçelendiği belirtildi.

Yaşadıklarımız İnsanlık Dışıydı

Çocuklardan Ferdi Akyüz, daha sonra havaalanına götürüldüklerini ve çıplak olarak didik didik arandıklarını belirtirken, “Yaşadıklarımız insanlık dışıydı.” diye kaydetti. Baba Mahmut Akyüz ise “Bize terörist muamelesinde bulundular. Polisin davranışı vahşiceydi.” diye konuştu. Ailenin bir diğer çocuğu Bilal’in ise arabanın içerisinde plastik kelepçelerle hapsedildiği. Anne Fatma Akyüz’ün ise ayaklarından kelepçelendiği ifade edildi.

Duygusal Tepki Öngörülemediğinden Kelepçelendi

Werra-Meissner Emniyeti Sözcüsü de konuyla ilgili açıklamalarda bulunurken, yapılan müdahaleyi, “Plastik kelepçe söz konusu değildi. Mahmut Akyüz’ün elleri, içinde bulunduğu durumdan dolayı vereceği duygusal tepki öngörülemediğinden kelepçelendi.” ifadeleriyle savundu.

Karar, Aileye Uzun Zaman Önce Bildirilmişti

Kassel polisinden yapılan açıklamada ise “Tüm aile fertleriyle ilgili sınır dışı kararı uzun bir zaman önce verilmişti. Verilen süre içerisinde aile bu karara uymadı. Kendilerine bu karar uzun zaman önce bildirilmişti.” diye konuştu. Daha sonra ailenin zoraki bir şekilde sınır dışı edilmelerinin sağlandığı kaydedildi.

Dokuz kişilik Akyüz ailesinin son olarak İstanbul’a vardıkları kaydedilirken, iki odalı bir evde girdikleri belirtildi.

Sınır Dışı Sebebi

Yetkililer aileye geçerli oturumları olmadığı için sınır dışı kararının bildirildiğini, ancak gönüllü olarak ülkeyi terk etmedikleri için zorla sınır dışı yöntemine başvurulduğunu öne sürdü.

Akyüz ailesi ise Almanya’da kalmalarına olanak sağlayan müsamaha (Duldung) sürelerinin henüz dolmadığını, kendilerine ülkeyi terk etmeleri yönünde bir bildirimin yapılmadığını, söz konusu bilgiyi içeren yazıların havaalanında kendilerine teslim edildiğini belirtti.


Kaynak: Camiahaber

ilgili haberler

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,580BeğenenlerBeğen
3,633TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler