14.7 C
İstanbul
Salı, Nisan 23, 2024

Sonunda Bu Da Oldu

Sonunda Bu Da Oldu


Savaş nedeniyle oluşan kıtlık ayçiçeği yağının litresini beş Euro’ya kadar yükseltti. Kaos ortamı yağ hırsızlıklarını da beraberinde getirdi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile başlayan savaş, Avrupa’da ayçiçeği yağında kıtlık oluşmasına yol açtı. Dünya ayçiçeği yağı ihracatının yarıdan fazlasını karşılayan Ukrayna’nın savaşın içinde olması dolayısıyla ayçiçeği yağı verememesi, krizin büyümesine neden oldu. Ayçiçeği yağı reyonlarının boşalması, yağ satışının karaborsaya düşmesi hırsızlığı da beraberinde getirdi.

Yolda Polise Yakalandı

ALMANYA’NIN Thüringen Eyaleti’ne bağlı Bad Langensalza’da 51 yaşındaki adam ayçiçeği yağı çalarken yakalandı. Restorandan çaldığı 70 litre ayçiçeği yağını el arabasına yükleyip götürmek isteyen hırsız, yolda polise yakalandı. Devriye gezen polisin fark ettiği adam, yağları bir restoranın deposundan çaldığını itiraf etti. Polis, çalınan yağı restorana teslim etti.

Alternatifini Bulmak Da Zor

AYÇİÇEĞİ yağına alternatif olan kolza yağına ulaşmak da zorlaştı. Aslında Almanya, Fransa veya Polonya’dan sağlanan kolza yağında tedarik sıkıntısı yaşanmasının birkaç nedeni var. Bunlardan biri insanların ihtiyaçlarından çok alım yapması, diğeri ise Polonyalı nakliye şirketlerinde çalışan Ukraynalıların, ülkelerinde savaşa gitmesi.

Yakın Zamanda Çözüm Yok

YAĞLI Tohum İşleme Sanayicileri Derneği (Ovid), “Savaş nedeniyle ihracat durma noktasına geldi. Bu, öngörülebilir gelecekte iyileşmeyecek” açıklaması yaptı. Ayçiçeği yağı kıtlığı artık restoranlarda, catering şirketlerinde, pastanelerde fiyatları en az yüzde 6 oranında yukarıya çekti.

Restoranlar Dara Düştü

AYÇİÇEĞİ yağı bulmada yaşanan sıkıntı, en çok restoranları etkiledi. Restoranlar artık kızartmada ayçiçeği yağı yerine bitkisel yağlar kullanmaya başladı. McDonalds gibi büyük restoranlar ayçiçeği yağı bulamayınca, kızartmaları farklı yağlardan karışım elde ederek patates kızartmasında kullanır oldu. McDonalds’ın Almanya sözcüsü, “Kızartmalarımızda artık ayçiçeği yağı ve kolza yağı da dahil olmak üzere, bitkisel yağların karışımını kullanıyoruz. Karışımdaki ayçiçeği yağı oranını geçici olarak daha da azaltacağız” dedi.


Sabah

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,631TakipçilerTakip Et
2,876TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler