24.7 C
İstanbul
Pazartesi, Eylül 25, 2023

Türkiye’den Hollanda’ya Dönenlere Zorunlu Karantina

Türkiye’den Hollanda’ya Dönenlere Zorunlu Karantina


Hollanda’dan 3. doz aşısını yaptırmadan Türkiye’ye gidecekler, dönüşte karantinaya alınacak!

Dışişleri Bakanlığı bazı seyahat tavsiyelerinde değişiklik yaptı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 10 ülkeye yapılacak seyahatlerde karantina kuralı getirildi.

Dışişleri Bakanlığı Salı gününden itibaren geçerli olmak üzere, bazı ülkeler için seyahat tavsiyelerinde değişiklik yaptı. Bu değişikliklerin içinde Türkiye’ye gidecekler için de önemli bir nokta yer almakta.

Dışişleri Bakanlığınca açıklanan uyarıda aralarında Türkiye’nin de olduğu 12 ülke “çok yüksek riskli bölge” statüsüne alındığı kaydedildi. 

Yeni değişikliğe göre; Türkiye’den Hollanda’ya dönen bir kişi 10 gün karantinaya girmek zorunda kalacak. Dönüşlerinden en az yedi gün önce destekleyici 3. doz aşısını olanlar ve 12 yaş altındaki çocuklar uygulamadan muaf tutulacak.

Türkiye’nin dışında mecburi karantina uygulamasına dahil olan diğer ülkeler şu şekilde sıralanıyor: Arnavutluk, Bolivya, Bosna-Hersek, Kosta Rika, Guyana, Lübnan, Kuzey Makedonya, Panama, Sırbistan, Surinam ve Tunus.

Çok yüksek riskli bölgelerden Hollanda’ya gelen yolcular, bir enfeksiyondan kurtulmuş veya aşılanmış olsalar bile, ancak destekleyici 3. doz aşıyı (zamanında) yaptırmamışlarsa on gün boyunca karantinaya girmek zorunda. Ancak karantinanın beşinci günü GGD’de yaptırılacak testin sonucu negatif çıkması halinde karantina sonlandırılabiliyor.

Bunun yanı sıra, Türkiye’den gelecek yolculardan istenen, negatif sonuçlu ‘son 24 saatte yaptırılan hızlı antijen’ veya ‘son 48 saatte yaptırılan PCR’ testlerinin Hollanda’ya varışta ibraz edilmesi kuralı halen geçerli.

Bakanlık Türkiye’ye kesinlikle gerekli olan durumlarda gidilmesi tavsiyesin, turistik seyahatlerin gerekli olmadığı uyarısını da yineledi.


Kaynak: Sonhaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,815BeğenenlerBeğen
3,682TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,134TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler