8.7 C
İstanbul
Pazartesi, Aralık 4, 2023

Türkiye’den Pastırma Ve Sucuk Getirenler Dikkat

Türkiye’den Pastırma Ve Sucuk Getirenler Dikkat


Avrupa Birliği ülkelerine hayvansal ürün getirme yasağı gurbetçilerimizin en çok şikâyet ettiği konular arasında yer alıyor. Türkiye dönüşü gümrük kontrolüne takılan vatandaşlarımızın yanında getirdiği sucuk, pastırma veya peynir gibi ürünlere el konuluyor.

Neredeyse her gün havalimanlarında veya ülkelerin sınır kapılarında bu tür ürünlerle yakalanan ve yüksek para cezası ödemek zorunda kalan vatandaşlarımızın haberlerini sizlerle paylaşıyoruz. Dertli gurbetçiler “Bu tür ürünleri yaşadığımız Avrupa ülkelerinde satın almak elbette mümkün ancak memleketten satın aldığımızın tadı bir başka oluyor” diyorlar.

Kurnazca Bir Plan

Birçok yolcu ürünlere el konulup çöğe atılacağını, hatta para cezası alacağını bile bile yanında hayvansal ürün getirmekten vazgeçmiyor. Kimisi bunları farklı yerlere saklamaya çalışıyor. Kimisi de gümrük memurunu oyuna getirmek için kurnazca planlara başvuruyor.

Örneğin Türkiye’deki esnafın da yardımı ile “Dışı baklava, içi pastırma” yöntemi uygulanıyor. Bunun için Türkiye’de satın alınan pastırmalar bir baklava kutusuna yerleştiriliyor. Dışardan bakıldığında yolcunun yanında bir kilo baklava getirdiği sanılıyor. Kutu açıldığında ise içinde pastırma olduğu görünüyor.

Almanya’da İlaç Sıkıntısı: Paracatemol ve Ibuprofen Yok

Aç İçine Bakalım Diyorlar

Satış yapıp daha fazla para kazanmak isteyen esnaf gurbetçilere bu yöntemi teklif ediyor. Çoğu gurbetçi de teklifi kabul edip şansını deniyor. Baklava kutuları ile gümrükten geçenler elbette oluyor. Ancak birkaç yıldır uygulanan bu yöntemi artık Avrupa Birliği ülkelerindeki gümrük memurları da fark etti.

Bu sebeple gümrük geçiş noktasında durdurulan ve kontrolden geçen yolcunun yanında baklava kutusu görenler hemen “Aç içine bakalım” diyorlar. İçinde baklava olmadığı anlaşıldığında ise ürünler yine çöpe atılıyor ve ceza uygulanıyor.

Yeni Yöntemler Yolda Mı?

Benzer şekilde lokum kutuları da kullanılıyor. Ancak gümrük memurları bu konuda da deneyimli ve ön yüzünde ne olursa olsun mutlaka kutunun içine bakıyorlar. Özellikle Kayseri esnafının fikir babalığı yaptığı bu gümrük oyunu artık pek tutmuyor. Bakalım hem esnaf hem de memleket lezzetlerini yaşadıkları ülkelere getirmekte ısrarcı olan gurbetçilere daha ne gibi yöntemlere başvuracaklar?


TurizmAvrupa

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,737BeğenenlerBeğen
3,661TakipçilerTakip Et
2,913TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler