15.2 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 22, 2024

Yabancı Plakalı Araçlar HGS ve Trafik Cezaları

Yabancı Plakalı Araçlar HGS ve Trafik Cezaları


Ülkemizdeki geçişi ücretli olan Otoyol ve Köprülerden geçiş yapan yabancı plakalı araçların cezalı duruma düşmemeleri için HGS abonesi olmaları ve HGS hesaplarında en az geçiş ücretini karşılayacak kadar bakiye bulundurmaları zorunludur.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından işletilen otoyol ve köprülerden HGS hesabı olmadan yada hesaplarında yeterli bakiyesi bulunmadığı halde kaçak geçiş yapan araç sahiplerinin cezalı duruma düşmemeleri için, geçiş tarihinden itibaren 15 gün içerisinde HGS hesabı açtırmaları, hesaplarına en az geçiş ücretini karşılayacak şekilde yeterli bakiye yüklemeleri veya İnteraktif Vergi Dairesi (ivd.gib.gov.tr) ana sayfasında; “Hızlı Ödeme” bölümünde “Yabancı Plakalı Araç Ödemeleri” menüsü aracılığı ile yabancı plakalı araçlara ait geçiş ücretlerini ödemeleri gerekmektedir.

Aksi taktirde bu araçların kaçak geçiş tarihinden itibaren 15 gün içerisinde gümrük kapılarından çıkış yapmaları halinde geçiş ücretlerini ödemeden ülkeyi terk etmelerine gümrük kapılarında izin verilmeyecektir.

Ayrıca, kaçak geçiş tarihinden itibaren 15 gün içerisinde geçiş ücretlerini ödemeyen yabancı plakalı araç sahiplerinin de yine İnteraktif Vergi Dairesi (ivd.gib.gov.tr) ana sayfasında; “Hızlı Ödeme” bölümünde “Yabancı Plakalı Araç Ödemeleri” menüsü aracılığı ile yabancı plakalı araçlara ait geçiş ücretlerini ve idari para cezalarını ödemeleri gerekmektedir.

Aksi taktirde bu araçların geçiş ücreti ve idari para cezalarını ödemeden ülkeyi terk etmelerine gümrük kapılarında izin verilmeyecektir.

İhlali geçiş yapan yabancı plakalı araçların gümrük kapılarında sıra beklememeleri ve uzun kuyruklara sebep olmamaları için gümrük kapılarına gelmeden önce yukarıda anlatıldığı şekilde İnteraktif Vergi Dairesi aracılığı ile geçiş ücretlerini ve idari para cezalarını ödemeleri gerekmektedir.

Trafik Cezaları

OGS/HGS cezalarının yani sıra İnteraktif Vergi Dairesi (ivd.gib.gov.tr) sayfasında trafik cezaları da ödenebilmektedir. Sisteme yansıyan trafik cezalarını ödemeden ülkeyi terk etmenenize gümrük kapılarında izin verilmeyecektir.


İnteraktif Vergi Dairesi (ivd.gib.gov.tr)

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,631TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler