18.5 C
İstanbul
Çarşamba, Nisan 24, 2024

Yunanistan’dan Geçecekler İçin Uyarılar

Yunanistan’dan Geçecekler İçin Uyarılar


Yunanistan’ın Uyguladığı Uluslararası Seyahat Kısıtlamaları

Atina Büyükelçiliği 11.08.2020

Değerli Vatandaşlarımız,

1. Salgının yayılmasının önlenmesini teminen Yunan makamları bir dizi yeni tedbir açıklamıştır. Mevcut durum ve alınan ilave tedbirler izleyen maddelerde sunulmaktadır.

2. Yunanistan, 1 Ağustos 2020 tarihinde aldığı kararla, ülkemizle kara, hava ve deniz yolu ulaşımının kısıtlanması tedbirinin uygulanmasını, 15 Ağustos 2020 tarihine kadar uzatmış ve bu çerçevede, Türkiye’den Yunanistan’a zaruri olmayan seyahatleri, aşağıda belirtilen istisnalar haricinde sınırlandırmıştı. Keza, Yunanistan, 7 Ağustos 2020 tarihinden itibaren, Bulgaristan sınırındaki Promahonas sınır kapısı haricindeki tüm kara sınır kapılarını (İpsala sınır kapımız karşısındaki Kipi dahil) saat 23.00 ila 07.00 saatleri arasında kapatma kararı almıştı.

Alınan yeni karar uyarınca, 17 ila 31 Ağustos 2020 tarihleri arasında, Promahonas haricindeki tüm karar sınır kapılarından (Kipi dahil) Yunanistan’a giriş yapacak şahısların,

  • Yolculuktan en az 24 saat önce https://travel.gov.gr adresi üzerinden dolduracakları Yolcu Tespit Formunu (Personal Lοcator Form-PLF) ve bu forma cevaben alınan teyid e-postası/kodu ile
  • Yunanistan’a girmeden önceki son 72 saat içinde bulundukları menşe ülkede koronavirüs (PCR) testi yaptırmaları ve (üzerinde isimleri, pasaport veya kimlik numaralarının açıkça yazılı olduğu İngilizce dilindeki) negatif test sonuçlarını (10 yaşın altındaki çocuklar için gerekli değildir) ülkeye girişte Yunan makamlarına ibraz etmeleri zorunlu hale getirilmiştir.

Bu çerçevede, Kipi sınır kapısından ülkeye giriş yapabilecek istisnalar arasında sayılan Yunan vatandaşları, ikamet izni bulunan kişiler, daimi ikametgâhları Yunanistan’da olan kişiler, zorunlu iş gerekçesiyle seyahat edeceğini ilgili Yunan misyonlarından alacakları belgeler ile kanıtlayan şahıslar ile mal taşıyan kamyonların şoförleri, yukarıdaki koşulları karşılamaları halinde ülkeye giriş yapabileceklerdir.

Ayrıca, hâlihazırda Yunanistan’da bulunmakla birlikte, yeniden Yunanistan’a dönmek üzere kara sınırlarından ülkeden çıkış yapacak, Yunan vatandaşları, ikamet izni bulunan kişiler, daimi ikametgâhları Yunanistan’da olan kişilere de ülkeden çıkış yapmadan önce https://travel.gov.gradresi aracılığıyla elektronik formu doldurmak suretiyle bildirimde bulunma zorunluluğu getirilmiştir.

Keza, zorunlu iş seyahati kapsamında Yunanistan’a giriş yapmış şahısların, Yunanistan’ı terk etmeleri halinde, mevcut kısıtlamalar devam ettiği müddetçe, yeniden Yunanistan’a girişlerine müsaade edilmeyecektir.

4. Kara yolunda alınan bu tedbirlere ilave olarak, 17 Ağustos 2020 tarihinden itibaren, Yunanistan’a havayoluyla girişlerde, İsveç, Çekya, Belçika, İspanya ve Hollanda’dan gelecek şahısların, Yunanistan’a gelişlerinden önceki son 72 saat içinde bulundukları ülkede koronavirüs testi yaptırmaları ve aldıkları negatif sonucu ülkeye girişlerinde ibraz etmeleri zorunlu kılınmıştır.

5. Öte yandan, Yunanistan’daki mevcut epidemiyolojik veriler göz önüne alınarak, 11-23 Ağustos 2020 tarihleri arasında, aşağıdaki bölgelerde gece saat 12.00 ila sabah saat 07.00 arasında restoran, kafe ve eğlence merkezlerinin kapalı olacağı açıklanmıştır.

  • Girit, Doğu Makedonya ve Trakya Bölgeleri,
  • Selanik, Halkidiki, Larissa ve Korfu Bölgesel Birimleri,
  • Mikonos, Paros, Santorini, Volos, Katerini, Rodos, Antiparos, Zakynthos, Kos Belediyeleri.

Epidemiyolojik verilerin gelişimine bağlı olarak, bu tedbirler diğer bölgelere de genişletilebilecek veya ilave yeni tedbirler alınması sözkonusu olabilecektir.

6. Yunanistan’ın Türkiye’ye yönelik aldığı kararda (birinci madde) Türkiye’den Yunanistan’a giriş yapabilecek istisnai kişiler kapsamında Avrupa ülkelerinde ya da Schengen ülkelerinde oturum iznine sahip olan kişilere yer verilmemektedir.
Bu durum ışığında, Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımızın ülkemizden Avrupa ülkelerine dönüşlerinde Yunanistan üzerinden transit geçiş imkânı bulunmamaktadır.

Bu çerçevede, Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımızın Yunanistan üzerinden ülkemize transit geçiş yapma yönündeki planlamalarını,bulundukları ülkelerdeki Yunan makamlarından yönlendirme alarak yapmalarında fayda görülmektedir. Zira, fiili uygulamada farklılıklar olabilmektedir.

Yunanistan’a seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın, yukarıdaki hususları gözönünde bulundurmaları ve Yunanistan’da bulundukları süre zarfında yerel makamlarca duyurulacak tedbir ve önlemlere riayet etmeleri önem taşımaktadır.

7. Büyükelçiliğimiz ile Başkonsolosluklarımıza acil durumlarda 7/24 ulaşılabilecek telefon numaraları:

Atina Büyükelçiliği: 00 30 690 986 3466 / 00 30 2107263000
Atina Pire Başkonsolosluğu: 00 30 694 656 48 70
Gümülcine Başkonsolosluğu: 00 30 694 277 93 33
Rodos Başkonsolosluğu: 00 30 694 000 63 88
Selanik Başkonsolosluğu: 00 30 697 026 05 65

T.C. Dışişleri Bakanlığı / Konsolosluk Çağrı Merkezi:00 90 312 292 29 29

Gerektiği takdirde, Başkonsolosluklarımızla, e-posta ve sosyal medya hesapları üzerinden mesajla da iletişim kurulabilir.

Saygıyla duyurulur.


T.C. Atina Büyükelçiliği

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,569BeğenenlerBeğen
3,630TakipçilerTakip Et
2,876TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler