Mercedes’ten Yerli Otomobil TOGG Açıklaması

Mercedes’ten Yerli Otomobil TOGG Açıklaması


Mercedes-Benz Otomobil Grubu Başkanı olan Şükrü Bekdikhan, elektrikli otomobiller için uygulanan ÖTV zammı öncesi bir açıklamada bulundu. Milliyet’te yapılan bir haberde yerli otomobil projesi olan TOGG’un elektrikli arabalar sektörüne pozitif bir etkide bulunacağı ve “TOGG’un hayata geçmesiyle şarj istasyonlarının sayısında büyük ivme görülecek.

Türk otomotiv yan sanayisi de elektrikli araç komponentleri ile ilgili yatırımlarına hız verecek. Elektrikli otomobil kullanımının geniş kitlelere yayılmasına olanak sağlayacak bir dönüşüm başlayacak.” açıklamalarını yaptı.

Mercedes-Benz Otomobil Grubu Başkanı olan Şükrü Bekdikhan, Türkiye pazarında elektrikli otomobil talebinin oldukça düşük olduğunu fakat modellerin artması ile ilerleyen yıllarda hızlı bir artışının da olacağını düşündüğünü belirtti. Fakat bu talebin çok fazla olması beklenmiyor. Çünkü daha önce dediğimiz gibi Türkiye’de geçtiğimiz günlerde elektrikli otomobillerde uygulanan ÖTV’ye zam gelmiş durumda.

TOGG Hakkında Bakan Varank Açıklama Yaptı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Mustafa Varank konu hakkında: “Parçaların bir kısmını yurt dışından alacaksınız, bu nasıl yerli otomobil? diye eleştiriler var. Ben onun örneklerini veriyorum. Şu anda global tedarik zincirlerine baktığınızda hangi araç yüzde 100 bir ülkenin kendi toprakları içinde üretiliyor ki? Nasıl rekabetçi olacaksınız? İnsanların daha fazla satın almasını ikna edeceksiniz, ona göre bir politika izliyorsunuz.

Biz, fikri mülkiyet hakları yüzde 100 ülkemize ait olan, mühendisliğini kendi insanımızın yaptığı bir otomobilden bahsediyoruz. Tabii ki tedarikçileri arasında başka insanlar olabilir. Dünya otomotiv endüstrisi o kadar hızlı gelişiyor ki biz buna artık otomobil demiyoruz, bu artık akıllı bir ürün.

Türkiye, çok önemli bir otomotiv üreticisi. 33 milyar dolarlık otomotiv, yedek parça ve mühendislik ihracatı yapan bir ülke. Eğer siz sadece tedarikçiyseniz genel merkezlere bağlı dönüşümü yapabilirsiniz.

Biz Türkiye’nin Otomobili ile ülkede bu kabiliyetleri kendimiz tetikleyeceğiz, geliştireceğiz ve Türkiye’de mobilite ekosistemi oluşturacağız. Burada hiçbir sıkıntı yok. İnşallah 2022’nin sonunda bu araçlar banttan indiğinde tüm Türkiye’nin gurur duyduğu bir aracı karşımızda hep birlikte göreceğiz.” cümlelerini kullandı.


Kaynak: Otonomhaber

 
SILA YOLU SEVENLER - Yalnız Değilsiniz...
Üyelere Özel grup · 32.207 üye
Gruba Katıl
SILA YOLU SEVENLER (SYS) - Sila'ya yolculuk ve gurbetcilerimize dair hersey burada sizlerin hizmetindedir. www.silayolusevenler.com
 

1 Comment

  1. Kime satacaksiniz toggmobilinizi bu kadar vergi ile, verdiğiniz asgari ücret ile herkes sıraya girer milletin aklıyla dalga geçmenin sonu hüsran olur

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*